Programista – zawód przyszłości

Programowanie – odłam Informatyki

Informatyka to nauka, która zajmuje się przetwarzaniem informacji i nowymi technologiami wytwarzania systemów przetwarzających informacje. Jest to dyscyplina, która ma wiele odłamów zarówno pod względem różnorodności zadań, jak i zawodów. Jednym z nich jest zawód programisty. Kim jest programista? Z pewnością jest to jeden z lepiej zarabiających zawodów z branży informatycznej. Czym zajmują się programiści? Jakie są ich zarobki?

Kim jest programista?

Programista to osoba pisząca programy komputerowe i tworząca aplikacje w językach programowania. Większość zaawansowanych programistów zna przynajmniej kilka takich języków, np. Java, Python, C++, C#. Programiści dzielą się na webowych, mobilnych w zależności od rodzaju pisanych aplikacji, czy tworzonych stron internetowych. Programistami nazywa się analityków systemów, inżynierów oprogramowania, czy projektantów stron internetowych.

Czym zajmują się programiści?

Jak wygląda praca programisty? Programiści najczęściej pracują w dobrze wyposażonych biurach z niezbędnym sprzętem do testowania aplikacji. Współcześnie wielu programistów pracuje również zdalnie, a do biura wybierają się tylko, by oddać projekt lub na wezwanie szefa, choć obecnie nawet to można załatwić bez wychodzenia z domu poprzez telekonferencję.
Programistów dzieli się na dwie grupy, w zależności od wykonywanych zadań:

  • programiści aplikacji (tworzenie aplikacji, testowanie ich..)
  • programiści systemowi (czuwają nad rozwojem i prawidłowym działaniem aplikacji nadzorujących prace sprzętów komputerowych, np. systemy operacyjne, sterowniki)

Można powiedzieć, że programista do swojej pracy potrzebuje jedynie komputera, gdyż to właśnie na nim powstają aplikacje dzięki odpowiednio napisanym kodom źródłowym w języku programowania.

Zarobki programisty jednymi z wyższych w Polsce

Programiści to obecnie jedna z lepiej zarabiających grup zawodowych w Polsce. Wysokość wynagrodzenia zależy oczywiście od doświadczenia i stopnia umiejętności. Najmniej zarabiają juniorzy, czyli początkujący w tej branży. (ok. 5500zł brutto). Programiści ze średnim doświadczeniem zarabiają przeciętnie ok. 10500zł brutto miesięcznie, a najbardziej doświadczeni z nich zarabiają nawet 16000zł brutto.

 

Author: potyro.pl