Zaawansowane ustawienia systemu Windows 10

System Windows 10 posiada szeroki zakres narzędzi diagnostycznych pozwalających nam na pełną kontrolę nad komputerem i jego komponentami. Niektóre z nich pozwalają nam na modyfikacje niektórych właściwości jak np. zmienne środowiskowe, ustawienia dostępu zdalnego, ustawienia planów energetycznych itp. Do zakładki zaawansowanych ustawień systemu możemy przejść wchodząc w Ten komputer, klikając prawym na tło i wybierając z menu Właściwości, a następnie z menu po lewej stronie należy wybrać pozycję Zaawansowane ustawienia systemu. Zwracam uwagę, że dostęp do tej zakładki ma tylko użytkownik z uprawnieniami administratora, dlatego należy się upewnić, czy takowe posiadasz. Otworzy się okienko, które da nam dostęp do następujących funkcji:

Nazwa komputera

W tej zakładce możemy ustawić krótki opis charakteryzujący komputer, tak aby był łatwiej rozpoznawalny w sieci, np. „Komputer Mateusza”. Funkcja ta jest rzadko używana, gdyż bardziej widoczna w sieci jest nasza nazwa komputera, którą możemy ustawić klikając guzik Zmień…. Możemy też tam ustawić grupę roboczą, do której chcemy przynależeć.

• Sprzęt

Tutaj możemy przejść do menadżera urządzeń, w którym wyświetlą się wszystkie podłączone urządzenia systemowe, peryferyjne i karty rozszerzeń podłączone do komputera. Z tego poziomu możliwe jest również sprawdzenie działania oraz aktualności sterowników wybranych urządzeń. Drugą opcją w zakładce Sprzęt jest zmiana ustawienia instalacji urządzeń. Zaleca się nie zmieniać tego ustawienia, gdyż może to doprowadzić do braku działania urządzenia.

• Zaawansowane

Te ustawienia zaleca się zostawić niezmienione, gdyż brak wiedzy może uszkodzić działanie systemu. W tej zakładce można przejść do ustawień, w których możliwe jest ograniczenie, lub zwiększenie ilości efektów wizualnych, zmienić ilość i wykorzystanie pamięci wirtualnej, oraz użycie procesora. Kolejne ustawienie pozwala zmodyfikować właściwości profilów użytkowników.

• Ochrona systemu

W tej zakładce mamy dostęp do funkcji przywracania systemu przydatnej przy nieumyślnym uszkodzeniu Windowsa i funkcje ochrony dysków, zapewniającej zabezpieczenie przed niechcianymi zmianami.

• Zdalny

Jeżeli chcesz udostępnić swój komputer, tak, aby móc kontrolować go zdalnie, to możesz to skonfigurować w tej zakładce – określa ona czy komputer zezwala na przychodzące połączenia zdalne, czy je odrzuca.

 

Author: potyro.pl